Do you speak Java?

wtorek, 10 czerwca 2008

Eclipse 3.4 nowości - część 1.

Już w czerwcu światło dzienne ujrzeć ma Eclipse 3.4 czyli najnowsza wersja najpopularniejszego IDE dla Javy. Na dzień dzisiejszy ze strony www.eclipse.org możecie pobrać wersje RC4. Czy warto wypróbować nowe dziecko Eclipse Fundation? W serii postów o nowościach w nim zawartych chcę was przekonać że TAK. Zaczynamy!
  • Podświetlanie użycia zmiennej.
Gdy najedziemy kursorem na nazwę zmiennej Eclipse podświetli nam wszystkie jej użycia. Funkcjonalność tą znamy już od dawna, ale w nadchodzącej wersji kolor podświetlenia rozróżni dla nas miejsca w kodzie gdzie wartość zmiennej jest czytana oraz gdzie wartość do zmiennej jest wpisywana.
  • Generowanie metod dostępowych.
Po zadeklarowaniu nowej zmiennej najeżdżamy na nią kursorem i używamy kombinacji klawiszy "ctrl+1"


W okienku które się pojawi wybieramy "Create getter and setter for 'nazwa_twojej_zmiennej'". Pojawi się kolejne okno w którym możemy przedefiniować nazwy metod, ich położenie w klasie oraz wygenerować domyślne komenatrze.


Klikamy "OK" i gotowe!

  • Breadcrumb
Na pasku narzędziowym pojawiła się całkiem nowa ikonka,
kliknięcie jej (lub użycie kombinacji klawiszy SHIFT+ALT+B) powoduje wyświetlenie w oknie edytora dodatkowego elementu, który widoczny jest na górze poniższego zrzutu ekranu.

Pasek ten jest podzielony na 5 części, z których każda reprezentuje element króry aktualnie edytujemy.
1. Projekt nad którym pracujemy (w tym przypadku Test)
2. Katalog wprojekcie (src)
3. pakiet (eu.margiel)
4. Klasa/Interfejs/Enum (Test)
5. metoda/zmienna... (setVariable(String))

klikając na czarną strzałkę przy odpowiednim elemencie możemy zmienić jego zawartość a więc przejść do innego katalogu/klasy/metody, możemy również to wykonać strzałkami na klawiaturze.


Brak komentarzy: