Do you speak Java?

wtorek, 22 lipca 2008

m2eclipse 0.9.5 wydany!

Cóż za wspaniała nowina! 17. lica została wydana najnowsza wersja, moim zdaniem najlepszego, pluginu do Eclipse integrującego go z Mavenem2 - czyli m2eclipse. Wersja ta została oznaczona numerkiem 0.9.5 ale patrząc na zmiany w stosunku do poprzedniej wersji aż dziw bierze, że twórcy zdecydowali się przeskoczyć tylko o ostatnią cyferkę w numeracji!

Najbardziej znaczącą i najfajniejszą zmianą w stosunku do poprzedniej wersji jest całkiem nowy edytor pliku pom.xml, który już nie jest zwykłym edytorem XML lecz pełnoprawnym "łizardem". Przyjrzyjmy się mu!
Jak widać na powyższym obrazku na edytor składa się aż 11 zakładek. Dużo... ale każda ma swoje konkretne zadanie i wywiązuje się z niego znakomicie. Zastosowanie większości z nich można rozpoznać bo ich nazwie, które odwołują się do konkretnych sekcji w POM.xml. Opiszę więc tylko te najciekawsze.

  • Overview
Zakąłdka ta (widoczna na obrazku powyżej), zawiera w sobie wszystkie ogólne informacje o projekcie. Dla programisty znającego mavena2 sekcje w tej zakładce nie stanowią tajemnicy. Możemy tutaj ustawić tak podstawowe informacje jak : artifactId, groupId, version, scope, packaging oraz poma-rodzica, moduły, propertiesy i tak dalej. Co ciekawe z poziomu tej zakładki nie byłem w stanie dodać ani usunąć propertiesu. Chyba mały błąd się wkradł.
  • Dependencies

Tutaj możemy dodać, lub usunąć, zależności zarówno do sekcji "dependencies" jak i "dependencyManagement" nazsego POMa. Warte nadmienienia jest to, że m2eclipse indeksuje sobie repozytorium lokalne oraz ibiblio więc potrafi podpowiedzieć nam groupId, artifactId, version oraz type. wystarczy wcisnąć znaną wszystkim kombinacje klawiszy ctrl+spacja.

  • Dependency Hierarchy


To bardzo przydatna zakładka która wyświetla hierarchie zależności przechodnich. Wraz z ich wersjami i zakresem.
  • Dependency Graph

Nareszcie! Wyświetlanie grafu zależności to była jedna z funkcjonalności której brakowało mi najbardziej w poprzednich wersjach pluginu m2eclipse. Skonstruowany graf jest czytelny i ładnie rozplanowany, a dodatkowo każdy węzeł możemy swobodnie przesuwać. Jeśli pom ma naprawdę dużo zależności (co się zdarza wcale nie rzadko) i nie możemy jakiejś znaleźć możemy skorzystać z funkcji search. Podczas wpisywania interesującej nas frazy przyrostowo będą podświetlane na żółto te zależności których nazwa spełnia zadany przez nas warunek. Bardzo fajna funkcja.

  • pom.xml

w zakładce tej mamy dostęp do samego pliku xmlowego którego możemy ręcznie zmienić korzystając z podpowiedzi które dostarcza nam edytor.


Plugin m2eclipse już od jakiegoś czasu był bardzo dobrym narzędziem. Wersja 0.9.5 chodź nie pozbawiona błędów powinna być co najmniej wypróbowana przez każdego programistę który pracuje z mavenem2. Na prawdę warto! pełny spis nowinek w wersji 0.9.5 możecie znaleźć tutaj

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Razem z Tobą cieszę się nową wersją M2Eclipse. Dzisiaj właśnie sobie zainstalowałem nową wersję i przyznam, że ilość zmian w stosunku do poprzedniej wersji jest spora. Widać, że Sonatype włożyło sporo pracy w rozwój tego dodatku.

Fajnie, że podpowiada w końcu podczas "ręcznej edycji" poma wartości. Co do grafu - jego przydatność jeśli mamy rozbudowane zależności wydaje mi się mocno ograniczona - przykładowy graf wygenerowany dla niewielkiego projektu z użyciem CXFa pokazuje, no właśnie, pokazuje że wszystko jest zakręcone :)
http://img.dywicki.pl/m2eclipse.jpg

Z innych uwag - edytor graficzny nie pokazuje wartości odziedziczonych z rodziców. Jest to o tyle niewygodne, że trzeba klikać effective pom, żeby uzyskać zamierzony efekt. A przecież wystarczyłoby dać wartości wygaszonym fontem.. Podobnie z dependency management - które jest widoczne w modułach.

Ogólnie moim zdaniem:
Zmiany na 5+
Funkcjonalność na 4

Pozdrawiam,
Łukasz :)

Michal Margiel pisze...

No graf fajny, ale jednak wciąz moim zdaniem jest przydatny.

Czlowiek to taka istota która lubi formę obrazkową prezentacji problemu. A graf niewątpliwie do takiej formy należy.

Co do podpowiadania przy ręcznym dopisywaniu to było ono już w poprzedniej wersji (0.9.4).

A dodatkowe funkcjonalności które przedstawiłeś były by super! trzymam Twoją stronę.

Pomimo tych braków i tak uważam, ze aktualnie Eclipse to najlepiej integrujące się IDE z Mavenem2